wtorek, 7 maja 2013

#005 coś o obiektywach

Może dzisiaj trochę o obiektywach. Mocuje się je do korpusu aparatu, bez nich nie byłoby możliwe wykonanie zdjęcia. Są ważną częścią aparatu, gdyż gorszy korpus nadrobimy dobrym obiektywem, ale złego obiektywu nie nadrobimy dobrym korpusem :-) Najbardziej popularnymi rodzajami obiektywów są podstawowe kity, które kupuje się wraz z korpusem aparatu, obiektywy stałoogniskowe, czyli tzw. stałki, teleobiektywy oraz obiektywy zmiennoogniskowe.



OBIEKTYW PODSTAWOWY.

Tak, jak wyżej, przeważnie sprzedaje się go w zestawie z korpusem, ja dla przykładu mam jako podstawowy obiektyw Nikkor 18-55 i jest on jednym z tych "popularniejszych" obiektywów. Ma dość mały zoom oraz kiepskie światło (3.5-5.6), więc sprzedawany jest za bardzo małą cenę (ok. 300 zł), ale dla amatorów będzie w sam raz. Gdy spojrzymy przez wizjer, mając zamocowane właśnie to szkło, obraz będzie podobny do takiego, który widzimy gołym okiem.

Nikkor 18-55mm



OBIEKTYW ZMIENNOOGNISKOWY.

Kolejnym popularnym obiektywem jest obiektyw zmiennoogniskowy, czyli o większej ogniskowej, niż 18-55. Stosuje się go najczęściej w fotografii sportowej, gdzie potrzebujemy większy zoom, np. gdy chcemy zrobić zdjęcie koniowi w skoku nad przeszkodą na zawodach, a nie mamy możliwości, by podejść dostatecznie blisko. Jest on bardzo wygodny w użyciu, gdyż szybko możemy zmieniać naszą ogniskową, co jest ważne właśnie w sporcie, gdzie np. gracze grają dynamicznie i chcemy uchwycić konkretny moment.


Nikon d40x + Nikkor 55-200



OBIEKTYWY STAŁOOGNISKOWE.

Obiektywy stałoogniskowe, czyli tak zwane stałki, nie mają możliwości zoomowania, mają jedną, stałą ogniskową, stąd też ich nazwa. Najpopularniejszą ogniskową w tym przypadku jest 50mm. Obiektywy są lżejsze i mniejsze od tych zwykłych oraz mają większość jasność, przeważnie 1.4 albo 1.8. Wykorzystywane są głównie z fotografii portretowej, ze względu na wyraźne, ostre i jasne zdjęcia w pomieszczeniach.

Nikkor 50mm 1.8



TELEOBIEKTYWY.

Teleobiektyw ma największą ogniskową ze wszystkich obiektywów. Jest on dużo większy i niejednokrotnie cięższy, niż zwykłe obiektywy, dlatego też przeważnie jest wyposażony w podporę do mocowania go wraz z aparatem na statywie. Wykorzystywany jest w fotografii sportowej, przyrodniczej oraz reportażowej. 

Ciekawostka - "najdłuższym" obiektywem świata jest Canon 5200mm f/14, który waży aż 100 kg! Możemy zrobić zdjęcie obiektowi, który położony jest nawet do 50 km od nas. Niewiarygodne, prawda?

Nikon d200 + Nikkor 70-300 VR


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy